A projectile is launched at an angle 'α' with the horizontal with a velocity 20 ms−1. After 10 s, its inclination with horizontal is 'β'. The value of tanβ will be : (g = 10 ms−2).
Physicsmotion-in-a-plane2022medium
A girl standing on road holds her umbrella at 45∘ with the vertical to keep the rain away. If she starts running without umbrella with a speed of 152 kmh−1, the rain drops hit her head vertically. The speed of rain drops with respect to the moving girl is :
Physicsmotion-in-a-plane2022medium
Given below are two statements. One is labelled as Assertion A and the other is labelled as Reason R.
Assertion A : Two identical balls A and B thrown with same velocity 'u' at two different angles with horizontal attained the same range R. IF A and B reached the maximum height h1 and h2 respectively, then R=4h1h2
Reason R : Product of said heights.
{h_1}{h_2} = \left( {{{{u^2}{{\sin }^2}\theta } \over {2g}}} \right)\,.\,\left( {{{{u^2}{{\cos }^2}\theta } \over {2g}}} \right)
Choose the correct answer :
Physicsmotion-in-a-plane2022medium
A projectile is projected with velocity of 25 m/s at an angle θ with the horizontal. After t seconds its inclination with horizontal becomes zero. If R represents horizontal range of the projectile, the value of θ will be :
[use g = 10 m/s2]
Physicsmotion-in-a-plane2022medium
At t = 0, truck, starting from rest, moves in the positive x-direction at uniform acceleration of 5 ms−2. At t = 20 s, a ball is released from the top of the truck. The ball strikes the ground in 1 s after the release. The velocity of the ball, when it strikes the ground, will be :
(Given g = 10 ms−2)
Physicsmotion-in-a-plane2022easy
Two projectiles P1 and P2 thrown with speed in the ratio 3 : 2, attain the same height during their motion. If P2 is thrown at an angle of 60∘ with the horizontal, the angle of projection of P1 with horizontal will be :
Physicsmotion-in-a-plane2022medium
A ball is projected from the ground with a speed 15 ms−1 at an angle θ with horizontal so that its range and maximum height are equal,
then 'tan θ' will be equal to :
Physicsmotion-in-a-plane2022easy
Two projectiles thrown at 30∘ and 45∘ with the horizontal respectively, reach the maximum height in same time. The ratio of their initial velocities is :
Physicsmotion-in-a-plane2022easy
Two projectiles are thrown with same initial velocity making an angle of 45∘ and 30∘ with the horizontal respectively. The ratio of their respective ranges will be :
Physicsmotion-in-a-plane2022easy
At time t=0 a particle starts travelling from a height 7z^cm in a plane keeping z coordinate constant. At any instant of time it's position along the x^ and y^ directions are defined as 3t and 5t3 respectively. At t = 1s acceleration of the particle will be
Physicsmotion-in-a-straight-line2022medium
Two balls A and B are placed at the top of 180 m tall tower. Ball A is released from the top at t = 0 s. Ball B is thrown vertically down with an initial velocity 'u' at t = 2 s. After a certain time, both balls meet 100 m above the ground. Find the value of 'u' in ms−1. [use g = 10 ms−2] :
Physicsmotion-in-a-straight-line2022easy
A small toy starts moving from the position of rest under a constant acceleration. If it travels a distance of 10m in t s, the distance travelled by the toy in the next t s will be :
Physicsmotion-in-a-straight-line2022easy
Two buses P and Q start from a point at the same time and move in a straight line and their positions are represented by XP(t)=αt+βt2 and XQ(t)=ft−t2. At what time, both the buses have same velocity?
Physicsmotion-in-a-straight-line2022easy
A bullet is shot vertically downwards with an initial velocity of 100m/s from a certain height. Within 10 s, the bullet reaches the ground and instantaneously comes to rest due to the perfectly inelastic collision. The velocity-time curve for total time t=20s will be:
(Take g = 10 m/s2).
Physicsmotion-in-a-straight-line2022medium
The velocity of the bullet becomes one third after it penetrates 4 cm in a wooden block. Assuming that bullet is facing a constant resistance during its motion in the block. The bullet stops completely after travelling at (4 + x) cm inside the block. The value of x is :
Physicsmotion-in-a-straight-line2022medium
A NCC parade is going at a uniform speed of 9km/h under a mango tree on which a monkey is sitting at a height of 19.6m. At any particular instant, the monkey drops a mango. A cadet will receive the mango whose distance from the tree at time of drop is: (Given g=9.8m/s2 )
Physicsmotion-in-a-straight-line2022medium
A ball is thrown up vertically with a certain velocity so that, it reaches a maximum height h. Find the ratio of the times in which it is at height 3h while going up and coming down respectively.
Physicsmotion-in-a-straight-line2022easy
If t=x+4, then (dtdx)t=4 is :
Physicsmotion-in-a-straight-line2022medium
A juggler throws balls vertically upwards with same initial velocity in air. When the first ball reaches its highest position, he throws the next ball. Assuming the juggler throws n balls per second, the maximum height the balls can reach is
Physicsmotion-in-a-straight-line2022medium
A ball is released from a height h. If t1 and t2 be the time required to complete first half and second half of the distance respectively. Then, choose the correct relation between t1 and t2.